Anasayfa > Yazar

Oğuzhan Üstünsoy


Doğru Cevap Matematik

Doğru Cevap Matematik

 

Matematik kolay mı zor mu? Matematik dersi gören insanların bir kısmı kolay, bir kısmı zor diyor.

Matematik problemi çözebilen insanlar çözmeyi başardıkları an anlatılmaz bir hazza kapılır.

Hele bu çözemedikleri bir soruyu çözebildikleri an, daha daha ve daha çok mutlu olmalarına birer sebeptir. Bu sorunun kolay veya zorluğuyla alakalı değil, bunu başarabildiklerini bilmektir. Şahsi fikrim matematik dersinin kolay bir ders olmadığıdır. İnsan kolayı başardığı zaman değil, zoru başardığı zaman mutlu olur. Örneğin bir olasılık problemi, matematiğin bence en çetrefilli konusudur. Bir matematikçinin kendini ispat edecek ve matematikçi kabiliyetini göstereceği tehlikeli konulardan biridir

Problemimiz  meşhur Monty Hall problemi. Üç tane kapı var ve kapılardan birisinin arkasında büyük ödül olan spor araba ve diğer kapılarda keçi bulunmaktadır. Sunucu kapıların arkasında ne olduğunu biliyor. Yarışmacı bir kapı seçiyor ve sunucu spor araba olmayan bir kapıyı açıyor. Kapı açıldıktan sonra yarışmacının iki seçeneği var. Nasıl bir seçim yapacak? Kapıyı değiştirebilir veya başka bir kapı açtırabilir. Peki burada tutturma olasılığı nedir? Yarışmacı kapıyı değiştirdiği için mi  yoksa seçtiği kapıyı açtırdığı için mi  büyük ödül olan spor arabayı kazanacaktır?  Problem çok karışık ve kafa karıştırıcı  Problemin çözümü ise şu şekilde; yarışmacı kapıyı değiştirmezse 3’te 1 olasılıkla  spor arabayı bulacaktır. Diğer bir değişle yüzde 33,3 oranında bu arabayı kazanma olasılığı vardır. Eğer kapıyı  değiştirirse, sunucu bize büyük ödül olmayan bir kapı göstereceğinden ötürü birkaç değişik matematik varyasyonundan sonra bu oranın 3’te2 ye çıkacağını görürüz ki buda yüzde 66.6 olasılığına  tekabül eder.

Gelelim asıl meselemize; bir öğretmen ne kadar iyi olursa olsun böyle bir problemi bir kerede öğrencisine anlatamaz. Öğrenciler zaten matematik dersine ön yargılılar. Böyle problemleri anlatabilmenin  yegane yolu öğrenciye kendini sevdirmektir. “Eğitim kafaya bilgi koymak değil, gönüllere kuvvet vermektir” derdi çok sevdiğim bir hocam.

Öğrencilerin şikayet ettiği bir diğer mesele de matematiğin soyut olduğudur. Aslında matematik somut düşündüğümüz her şeyden daha somut bir kavramdır. Yeter ki bunu güzel örnekleyip sunabilelim.

Etiket :

Yazarın Diğer Yazıları

İLETİŞİM

Yedişehitler Mahallesi 2924 Sokak No 9 ISPARTA/Merkez
0506 746 05 41 - 05052493426
isparta@yurdu.net